Çatlak Tedavisi

Vücudun değişik bölgelerinde genellikle kilo artışı sonucu ortaya çıkmaktadırlar. Derinin gerilmesi derideki bazı hücrelerden kimyasal maddelerin ortaya çıkmasını tetiklemektedir. Bunun sonucu olarak alt derideki kollajen ve elastik lifler zarar görmektedir.

Hamile bayanlarda karın ve göğüslerde, vücut geliştirme çalışanların omuzlarında, ergenlik çağında ani gelişen vücut bölgelerinde ve aşırı kilo alanlarda oluşabilmektedir.

Cilt çatlağı en çok kimlerde ortaya çıkar?

Cilt çatlağı kadınlarda daha çok ortaya çıkmaktadır. Hamile bayanlarda, ergenlik çağında genç kızlarda, özellikle spor yapan genç erkeklerde deri çatlağı görülebilmektedir. Cilt çatlaması daha çok ergenlik çağındakileri, hamile bayanları ve böbreküstü bezleri fazla çalışanları etkilemektedir.

Cilt çatlamaları nasıl gözükür? Erken cilt çatlağı pembe renkli ve kaşıntılı, çizgi şeklinde ciltte kabarıklık şeklinde ortaya çıkar. Zamanla cilt çatlağı beyazlaşır ve deriden çökük hale gelir. Değişik uzunlukta ve 1-10 mm genişlikte olabilir. Bazı çatlaklar zamanla hafifler ve kaybolabilir.

Cilt çatlamasında vücudun en çok hangi bölgesi etkilenir? Hamilelerde karın ve göğüsler etkilenir. Ergenlik çağında, erkeklerde koltuk altı, uyluk bölgesi ve kuyruk sokumu, kızlarda kalça ve göğüsler etkilenir. Ancak vücudun değişik bölgelerinde diz arkası, üst kol gibi görülebilir. Uzun süreli kortizon kullanımında, cilt çatlağı daha derin, geniş ve yaygın şekilde ortaya çıkabilmektedir.

Cilt çatlak tedavisin nasıl yapılır? Cilt çatlağında mezoterapi, sıkılaşma sağlayan soğuk lipoliz, vela smooth, lenf drenaj uygulamaları oldukça etkilidir. Vela smootth en etkili tedavileri sağlar. Bu tedaviler haftada 2 seans olmak üzere 8 – 12 seans yapılmalıdır. Alınan yanıta göre tedavi seansları artırılabilir. Lenf drenaj ve kavitasyon ile desteklenmesi olumlu sonuçlar verir.

İşlemlerden sonra uygulanan herhangi bir kızarıklık ya da morarma olmaz. Cildi yenileyen PRP- kök hücre, mezolift, dermaroller, mikrodermabrazyon ve kimyasal peeling gibi yöntemler kollajen ve elastini arttırdıkları için çatlak tedavisinde kullanılabilir. Bu tedaviler yöntemlerle birlikte veya dönüşümlü kullanılarak çok daha başarılı sonuçlar alınabilir. Genel olarak yan etkisi olmayan yöntemlerdir.


Çatlak tedavisinde etkili olduğu bilinen ve maddeler ciltte kollajen ve elastini arttırarak etkili olabilir. Özellikle A vitamini içeren kremler düzenli olarak 3 - 6 ay kullanıldığında oldukça etkili bulunmuştur. A vitaminli kremler dışında C vitaminli, meyve asitli, peptidli, büyüme faktörlü, kök hücreli ve antioksidanlı kremler de denenebilir. 

Daha fazla bilgi için Selülit ve Çatlak konulu yazımızı da inceleyebilirsiniz.